10 листопада 2021 р. доценти кафедри Шпомер А.І. та Апанасенко К.І. взяли участь у вебінарі «Будівництво в Україні, Естонії та Грузії: порівняння дозвільних процедур», організованому Асоціацією правників України.
Виступи доповідачів про дозвільні процедури в Україні та Грузії були інформативними й цікавими. Як свідчить інформація Світового банку, строки видачі будівельних дозволів в Україні відповідають наявній у світі практиці (в середньому – 80 – 85 днів). Що предметно відрізняє стан містобудівної справи в Грузії та Україні, так це наявність у більшості населених пунктів Грузії генеральних планів забудови, чого явно не вистачає в Україні.
На відміну від достатньо великої кількості судових містобудівних спорів в Україні, подібні випадки в Грузії є нечастими. За відгуками грузинських адвокатів, їхні муніципалітети не зацікавлені гальмувати видачу дозволів на приватні забудови – хоча би заради уникнення резонансу в ЗМІ та судових спорів. Тому безпідставних відмов у видачі дозволів у Грузії дуже мало. Водночас грузинські забудовники не зацікавлені порушувати будівельні норми і правила, як мінімум, з причин потенційних проблем із введенням об’єктів в експлуатацію та складністю продажу такого житла.
Певні застереження викликають наявні законодавчі ініціативи в Україні щодо можливості вибору забудовниками державного або приватного архітектурно-будівельного контролю. На даний час недержавні структури в Україні можуть проводити лише експертизу проектів будівництва. Водночас у Грузії на всіх етапах будівельного процесу рішення приймають та контроль здійснюють адміністративні органи; приватні компанії можуть залучатися лише для оцінки виконаних робіт.